HISTORIA KLUBU

XX w.

Pierwszym klubem sportowym w Grodźcu był"T.U.R. GRODZIEC",który zostałzlikwidowany w1929r.Na przełomie 1929 i 1930 roku w jego miejsce powstał Klub Zakładowy"SOLVAY"przy cementowni Grodziec.

Klub Sportowy "SOLVAY"posiadał sekcje piłki nożnej.siatkówki,koszykówki,ping-ponga,tenisa ziemnego oraz sekcję szybowcową.Miał również bogatą bazę sportową na którą składały się m.in.oświetlone korty tenisowe przy ul.Piłsudskiego (zimą zamieniane były na lodowisko),boisko piłkarskie przy ul.Szybowcowej oraz hangar na wzgórzu Parcina.Swą działalność klub zakończył wraz z wybuchem II wojny światowej jednak jego tradycje po wojnie kontynuował"ZKS BUDOWLANI".

Zakładowy Klub Sportowy "BUDOWLANI"powstał po1945r.Utrzymywany i sponsorowany był przez cementownię Grodziec.Boisko do piłki nożnej znajdowało się przy ul.Kijowskiej gdzie obecnie znajduje się KlubRKS GRODZIEC.

ROBOTNICZY KLUB SPORTOWY GRODZIECpowstał w 1945r. z inicjatywy pracowników i dyrekcji KWK Grodziec,która utrzymywała klub do 31 grudnia 1999r.kiedy to w rocznicę swych setnych urodzin kopalnia została zlikwidowana.KlubRKS GRODZIECposiadał trzy sekcje:

SEKCJA SIATKARSKA:istniała w latach 1945-1999.Sekcja odnosiła największe sukcesy nie tylko w klubie RKS ale również na terenie całego miasta.Był pierwszym klubem siatkarskim w Będzinie.Od 1975 do 1999r.występował w rozgrywkach II ligi.Dwukrotnie awansował do najwyższej klasy rozgrywek jednak z powodu braku pieniędzy nie przystąpił do nich.W 1999r. z tego też powodu sekcja została zlikwidowana.Hala sekcji siatkarskiej znajdowała sie przy.ul.Barlickiego obok KWK Grodziec.

SEKCJA MOTOROWA:została założona w 1948r.Klub prowadził kursy i szkolenia kierowców.Członkowie klubu brali udział w wyścigach szosowych terenowych żużlowych oraz sprawnościowych.Sekcja istniała do 1956r.i posiadała największą liczbę członków spośród wszystkich sekcji RKS-u Grodziec.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ:istnieje od 1945r.jednak bez większych sukcesów.Zawsze była w cieniu sekcji siatkarskiej.Pierwsze boisko znajdowało się na terenach pałacu Ciechanowskich.Nastepnie na terenie szybu kopalnianego Nr.5 na obszarze tzw."Rozkówki"W wyniku sprzedaży przez miasto "Parku Rozkówka"wraz z boiskami w 2005r.klub musiał się przenieść na boisko byłego klubu piłkarskiego "BUDOWLANI" w Grodźcu przy ul.Kijowskiej 2A.

XXI w.

Na poczatku nowego tysiąclecia w klubie pozostała tylko sekcja piłki nożnej.

Po likwidacji kopalnii w 1999r. klub zaczął zmagać się z coraz większymi problemami głównie finansowymi.W 2004r.z powodu braku sponsorów zostały zlikwidowane drużyny trampkarzy i juniorów a I drużyna spadła do B-klasy. Po kilku nieudanych sezonach w 2005r. zespół wywalczył awans do A-klasy a w 2011 do okręgówki.Dzięki zaangażowaniu i determinacjii grupki zapaleńców udało się nie dopuścić do likwidacjii klubu oraz pozyskać sponsorów.W 2012r.oddany do użytku został kompletnie wyposażony budynek klubowy przy ul.Kijowskiej 2A.Sezon 2012/2013 drużyna zakończyła na 2.miejscu odnosząc 23 zwycięstwa w 30 meczach i uzyskałaawans do IV ligi w której toRKSgra obecnie.